Czerwiec 2006
Papierologia
W trakcie samodzielnego przygotowania wyjazdu do Afryki trzeba się nastawić na to, że konieczna będzie “odrobina papierkowej roboty”. Poza załatwieniem transportu samochodu i biletów lotniczych, niezbędne jest załatwienie odpowiednio wcześniej:
- Carnet de Passages en Douane – dla samochodu
- International Certificates of Vacination – dla każdego członka wyprawy
- International driving licence – dla każdego kierowcy
Carnet de Passages en Douane
Karnet, czyli Carnet de Passages en Douane jest dokumentem wydawanym na podstawie międzynarodowych Konwencji celnych o czasowym przewozie pojazdów drogowych. W Europie, czasowe odprawianie samochodów w ruchu turystycznym, odbywa się bez przedstawiania jakichkolwiek dokumentów celnych.
W wielu krajach Azji, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Afryki Carnet de Passages en Douane jest bezwzględnie wymaganym dokumentem celnym i gwarancyjnym. Dokument ten wystawiany jest na podstawie konkretnych konwencji, jedynie w języku angielskim i francuskim. W Polsce zrzeszeniem wydającym i gwarantującym Karnet jest PZM-Travel sp. z o.o. ul. Puławska 28, 02-513 Warszawa www.pzmtravel.com.pl.
Celem wydawania i posiadania karnetu jest uniknięcie czasowej odprawy celnej naszego pojazdu przy przekraczaniu granic. Wystawca karnetu, w przypadku Polski – PZM-Travel gwarantuję, że samochód wjeżdżający do danego kraju wyjeździe z niego, a więc, że nie ma potrzeby opłacania cła. Dla PZM-Travel, gwarancją, że wywieziemy samochód z kraju, do którego go wwieźliśmy jest kaucja pobierana w procesie wystawiania Karnetu. Koszt wystawienia karnetu to kilkaset PLN. Wysokość kaucji w 2006 roku, w przypadku naszego Defendera, to 10 tys. PLN.
Karnet składa się z:
- żółtej, kartonowej strony tytułowej zawierającej dane właściciela pojazdu oraz dane samego pojazdu. Dane te muszą być zgodne z wpisami w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
- kilku identycznych stron (liczbę tych stron ustalamy z PZM-Trevel) przeznaczonych do oficjalnego odnotowania wjazdu do konkretnego kraju i wyjazdu z tego kraju. Jedna strona na jedną wizytę w konkretnym kraju. Liczba tych stron wpływa na cenę Karnetu.
- Ostatniej strony przeznaczonej na poświadczenie polskich władz celnych o ostatecznym wwiezieniu samochodu do Polski.
Każda strona Karnetu przeznaczona do odnotowania wjazdu i wyjazdu z konkretnego kraju składa się z trzech części:
- Części zawierającej dane pojazdu i właściciela pojazdu, przeznaczonej do oderwania i pozostawienia podczas odprawy celnej przy wjeździe do danego kraju
- Części zawierającej dane pojazdu i właściciela pojazdu, przeznaczonej do oderwania i pozostawienia podczas odprawy celnej przy wyjeździe z danego kraju
- Części pozostającej w karnecie na stałe, a przeznaczonej na poświadczenie wwiezienia i wywiezienia pojazdu do/z konkretnego kraju
Jeśli wracając do Polski, mamy komplet pieczątek w Karnecie, możemy oddać go w PZM-Trevel i wpłacona przez nas kaucja trafi ponownie na nasze konto.
International Certificates of Vaccination
Szczepienia to nie tylko zalecenie lekarzy. Wiele afrykańskich krajów wymaga posiadania oficjalnego dokumentu poświadczającego, że jesteśmy zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. W przypadku wyprawy do Afryki wschodniej, wymóg taki spotkamy przy przekraczaniu granic: Kenia/Uganda oraz Uganda/Tanzania. Musimy mieć zaświadczenie o szczepieniu przeciwko Żółtej Gorączce (Żółta Febra).
Szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym można otrzymać w Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych na terenie całego kraju. Uprawnienia do wystawiania międzynarodowych zaświadczeń o szczepieniu posiadają jedynie stacje w niektórych miastach Polski.
Malaria to choroba przeciwko której nie ma szczepionki! Jedyną metodą uchronienia się przed tą – czasami nawet śmiertelną chorobą jest profilaktyka. Unikanie ukąszenia przez komary przenoszące Malarię poprzez: noszenie ubrań z długimi nogawkami i rękawami, spanie pod osłoną moskitiery, stosowanie chemicznych odstraszaczy oraz branie leków osłonowych. Odstraszacze powinny zawierać tzw. DEET. Jednym z leków stosowanych w profilaktyce Malarii jest Malarone. Cena dziennej dawki dla jednej osoby, czyli jednej tabletki to ok. 15 PLN.
Międzynarodowe prawo jazdy
Choć część – nawet bardzo “egzotycznych” – krajów akceptuje polskie prawo jazdy, na wszelki wypadek, warto mieć ze sobą Międzynarodowe Prawo Jazdy. Dokument ten, wydawany jest przez te same urzędy, które zajmują się wydawaniem polskich praw jazdy. Opłata to kilkadziesiąt PLN. Potrzebne jest zdjęcie.
Dodatkowe papiery
Poza oficjalnymi dokumentami, przy przekraczaniu granic oraz w przypadku wszelkich kłopotów; np. kradzieży, przydatne mogą być jeszcze inne papiery:
- Wszelkie dane kontaktowe z:
- ambasadami polskimi w krajach, które będziemy odwiedzali
- firmami ubezpieczeniowymi w których wykupiliśmy ubezpieczenia
- bankami obsługującymi nasze karty płatnicze (blokowanie skradzionych kart)
- dostawcami usług telefonicznych od których pochodzą nasze telefony GSM i telefon satelitarny
- spedytorem morskim
- serwisem naszego samochodu
- rodziną
- Kopie dokumentów – paszportów, Karnetu, świadectw szczepień, praw jazdy, kart płatniczych, biletów lotniczych,… Kopi powinno być kilka i powinniśmy umieścić je w różnych miejscach bagażu.
- Lista ekwipunku – lista wyposażenia samochodu / lista bagażu. Lista taka bardzo ułatwia i przyspiesza przekraczanie granic. Powinniśmy umieścić na takiej liście również dokładne dane i numery seryjne urządzeń elektronicznych – dane te mogą się okazać pomocne nie tylko przy przekraczaniu granic, ale i jako dane dla policji w przypadku kradzieży.
- Zdjęcia samochodu i jego wyposażenia; również przydatne przy poszukiwaniu utraconego mienia.
- Opis trasy – na granicy ułatwienie w odpowiadaniu na pytania: gdzie jedziecie, gdzie się zatrzymacie, kiedy wyjedziecie z naszego kraju?
Dobrze jest mieć zawsze ze sobą, komplet takich papierów gdy oddalamy się od samochodu.
Dokumenty, o których zabraniu musimy pamiętać
Jeszcze raz przypomnę wszystkie dokumenty, które musimy ze sobą zabrać:
- Dokumenty osobiste:
- Paszporty
- Polskie prawa jazdy
- Międzynarodowe prawa jazdy
- Książeczki szczepień
- Dokumenty samochodu:
- Karnet – Carnet de Passages en Douane
- Dowód rejestracyjny samochodu
- Konosament, czyli morski list przewozowy oraz wszelkie dokumenty niezbędne do odebrania samochodu w porcie
- Bilety lotnicze
- Karty płatnicze
- Dokumenty ubezpieczeń
- Pieniądze
- Listy wymienione wcześniej:
- Dane kontaktowe
- Kopie dokumentów
- Listy i zdjęcia ekwipunku
- Opisy trasy